Foodle
1 . Mi is az a Foodle?
A Foodle egy föderatív azonosítással igénybe vehető egyeztető szolgáltatás, legyen szó akár egy megbeszélés lehetséges időpontjairól, akár különböző ötletek közötti döntésről. Csak a paramétereket kell megadnunk az egyeztetendő dologhoz, a résztvevők szavaznak róla, a Foodle pedig átláthatóan összegzi az eredményeket.
A Foodle igénybevételéhez szükség van arra, hogy a felhasználó intézménye részt vegyen az eduID programban, ugyanis a szolgáltatáshoz az azonosítás eduID-n keresztül történik, ahogyan a korábban bejelentett Sulinet szolgáltatások (Sulinet eduroam, Sulinet Box) esetén is - azaz a felhasználóknak elegendő egy munkamenet alatt csak egyszer azonosítaniuk magukat (legtöbb esetben a megszokott sulinetes e-mail címükkel), hogy gyorsan és kényelmesen használhassák a különböző Sulinet szolgáltatásokat.
2 . A Foodle elérhetősége
- böngészővel (a szolgáltatás rendelkezik mobilra optimalizált változattal): https://foodle.eduid.hu
3 . A Foodle létrehozása

A következő oldalon az eduID felhasználónk e-mail címével és jelszavával kell bejelentkeznünk (az intézményünk rendszergazdájától kapott fiókkal, amelyet ő korábban a Sulinet Dashboard adminisztrációs felületen keresztül hozott létre számunkra).

- Foodle címe: ez lesz a szavazásunk vagy listánk elnevezése
- Leírás: itt lényegretörően összegezhetjük a felhasználóknak, hogy miről is kívánunk egyeztetni velük jelen Foodle-ben

- Határidő: ha bekapcsoljuk és beállítjuk, akkor a megadott időpontig lesz lehetőségük a felhasználóknak szavazniuk, egyébként bármeddig szavazhatnak.

- Időpont: lehetőségünk van időpontot vagy időintervallumot beállítani a szavazás témáját adó eseményhez (amennyiben nem épp az időpontról zajlik a szavazás egy konkrét eseménnyel kapcsolatban). Ha bekapcsoljuk ezt az opciót, akkor az első mezőben a dátumot választhatjuk ki, a másodikban a kezdő-, míg a harmadikban a záró időpontot adhatjuk meg percre pontosan.

- Időzóna: itt tudjuk beállítani, hogy az időpont mely időzóna szerint legyen megállapítva - az adott földrész, valamint azon belül a kívánt ország első néhány karakterét megadva a megjelenő listából választhatunk.

- Helyszín: itt választhatjuk ki, hogy az esemény hol kerül megrendezésre. Az első mezőben az épületen belüli elhelyezést célszerű megadni, míg a másodikban a konkrét címet, amelyet a "Keresés a térképen" gombbal rögtön ellenőrizhetünk vizuálisan a térképen.

- Szabadszavas mező: itt mi adhatjuk meg tetszőleg címkékkel az egyes választási lehetőségeket. Hozzáadhatunk több oszlopot (maximum 12), valamint az egyes oszlopokon belül felvehetünk legfeljebb 5 darab aloszlopot is.
A szabadszavas mezőt akkor érdemes választanunk, ha nem az időpont az eldöntendő és mi szeretnénk megmondani, hogy milyen lehetőségekre szavazhatnak a felhasználóink igen/nem(/talán) válaszokkal.


- Időpontok és intervallumok megadása (minden dátumhoz ugyanaz az intervallum): itt az opció neve egyértelműen jelzi, hogy mivel kapcsolatban hozhatunk létre szavazást.


- Időpontok és intervallumok megadása (dátumonként különböző intervallum): ennél a lehetőségnél szintén jól leírja a megnevezés, hogy milyen szavazást hozhatunk létre. Az előző ponttól csak annyiban különbözik, hogy minden egyes napra több, különböző időpontot/időintervallumot tudunk felvenni.


- Elfogadható a "talán" is, mint válasz: a jelölőnégyzetben elhelyezett pipával háromra növeljük (az alapértelmezett igen/nem válaszok mellett) a felhasználók visszajelzési lehetőségeit.
- Csak bejelentkezett felhasználók szavazhatnak: ha bekapcsoljuk ezt a funkciót, akkor ezzel biztosítjuk, hogy egy felhasználó csak egyszer szavaz a kiírt szavazáson (de természetesen több lehetőségre is voksolhat).

- A felhasználói válaszokra vonatkozó korlátozások: ha pipát teszünk a jelölőnégyzetbe, akkor a következő 3 feltétel jelenik meg:
- Egy lehetőségre adható szavazatok maximális száma: akkor célszerű beállítani, ha egy választási lehetőségnél korlátozni szeretnénk a szavazatokat, többek között abban az esetben érdemes ezt a funkciót használni, ha a részvételi létszám korlátos (adott időpontban egy teremben megtartott előadás erre jó példa), ezáltal biztosíthatjuk, hogy a közönség nem lépi túl az előre meghatározott létszámot).
- Összes válasz maximális száma: itt is a szavazatok számának felső határ alá szorításáról van szó, azonban ezzel nem korlátozzuk azt, hogy azok hogyan oszlanak meg az egyes választási lehetőségek között. Természetesen az előző ponttal együtt is használható.
- Egy felhasználó maximum ennyi lehetőséget jelölhet meg válaszként: ezzel a feltétellel azt szabályozhatjuk, hogy hány lehetőségre szavazhasson a felhasználó (minimum 1, maximum a választási lehetőségek száma).




4 . Foodle a szavazó szemszögéből


- Zöld pipa vagy jelölőnégyzet (az utóbbi csak abban az esetben, ha a talán válaszlehetőséget nem engedélyeztük): igen
- Sárga körben fehér kérdőjel (opcionális): talán
- Piros X (csak igen/talán/nem válaszoknál jelenik meg): nem


Végezetül, a "Beszélgetés" fülön az aktuális egyeztetéssel kapcsolatban oszthatjuk meg a többi szavazóval az észrevételeinket, megjegyzéseinket.